Lördag och söndag 2-3 maj fanns Biosfärföreningen på plats i Råbäcks hamn. Det blev många intressanta och trevliga samtal om engagerande frågor. Barnen kunde bland annat kryssa i en naturbingo och vuxna kunde vara med i en tävling genom att uppge vilka växtarter som är invasiva i Sverige enligt EU:s förteckning.

Nu har talongerna rättats och det var 38 st som deltog i tävlingen varav 13 hade alla rätt. Bland dessa drogs en person som vinner ett insektshotell, designat av Linda Loland. Det drogs också en vinnare bland samtliga som medverkade i vuxentävlingen. Vinnarna har meddelats. Samtliga barn som gjorde naturbingon fick också fina priser.

Tack igen till alla som besökte oss i Råbäcks hamn och till alla er som såg vår utställning Vi & Unesco Biosfärområde som visades vid samlingsutställningen i Växthuset, Hällekis.